Greckichorzaczynaspiewac's Blog


Melancholia, reż. L. von Trier, 2011
Maj 26, 2011, 10:42 pm
Filed under: Uncategorized

Lars jest sprytny. Pomyślcie sobie, gdyby po całym „skandalu” w Cannes zgarnął Złotą Palmę jak wielce podniosłoby to rangę „Melancholii”. Palmy jednak nie zdobył, zawsze można więc zwalić na aferę.  Dla jednego z najbardziej egotycznych reżyserów strategia jak znalazł, chociaż oczywiście tylko sam Lars wie o co mu chodziło. Jakby nie było Persona Non Grata 2011 trafiła nawet na łamy pudelka, a o „Melancholii” usłyszał nawet Kowalski spod spożywczaka.

Lars lubi się wygłupiać, ale firmy robi na serio. Byłam dzisiaj na „Magnolii”. Więc chwilę o wrażeniach, bo fabuły nie ma co streszczać, jeżeli istnieje domniemanie, że jednak większość o filmie słyszała.

Lars zrobił film, który jakby wymyka się wszelkim zaszeregowaniom gatunkowym. To jakby the best of z dotychczasowej jego twórczości, środków formalnych, ulubionych motywów, obsesji  i dziedzictwa Dogmy. Gatunkowo ciężko to zaszeregować, bo Lars żongluje konwencjami zręcznie i z wyczuciem.  Film jest szalenie bogaty psychologicznie, zawiły i niejednoznaczny.  Cały Lars.

Doskonałe role, wyraziste postacie, wykwintne zdjęcia (niemal wszystkie przy naturalnym świetle – uczta!) i naprawdę świetne efekty specjalne. Jest trochę pewnej dosłowności, nie mogłoby jej chyba zabraknąć. Na szczęście tym razem zwierzęta nie mówiły. Biorąc pod uwagę poprzedni dorobek von Triera „Melancholia” plasuje się niezwykle wysoko.  To jakby najbardziej film „dla ludzi” mimo, iż zapewne bardzo osobity. Niech sobie Lars gada co chce i niech nie przeprasza. Tylko robi następne filmy, na które poprawny umysł na pewno by nie wpadł.

Reklamy

2 Komentarze so far
Dodaj komentarz

„Byłam dzisiaj na „Magnolii”.” ?????

Piszemy o jednym filmie, a myślimy o innym?

Komentarz - autor: ram tam tam

Hehe 🙂 Na to wygląda :)))

Komentarz - autor: greckichorzaczynaspiewac
Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: