Greckichorzaczynaspiewac's Blog


Rzym, 2005-2007, Wlk. Brytania/USA
Maj 13, 2010, 6:46 pm
Filed under: Uncategorized

Ten serial w sumie już zdążył przejść do kanonu, jednak napiszę o nim, gdyby ktoś się nie zetknął lub miał co do niego obawy.

Rzym to serial na wskroś historyczny. Opowiada dzieje Republiki Rzymskiej za czasów panowania Juliusza Cezara, a w kolejnym sezonie Oktawiana Augusta. Nie myślcie sobie jednak, że czekają was nudy na pudy.  Rzym to serial o zamierzchłych czasach, ale nakręcony w zupełnie nowoczesny sposób. Historia historią – wiadomo, że ta w przypadku Rzymu była burzliwa jak cholera, ale tutaj została ona doskonale zbalansowana z obyczajowością, przez co serial zyskał całkiem nową jakość.

Dzieje Republiki oglądamy z perspektywy dwóch centurionów Luciusa Vorenusa i Tytusa Pullo – dzielnych żołnierzy XIII pułku. Ci prości, ale waleczni mężczyźni zostają wciągnięci w wir historii wskutek przeróżnych zbiegów okoliczności. Obok perypetii wagi państwowej serial  doskonale pokaże nam życie prostych obywateli oraz ich wpływ na losy państwa rzymskiego.  Ale, przypatrzymy się także warstwie patrycjuszy. Jakże zepsuci byli to ludzie – pełni pychy, żądni władzy i bez żadnych skrupułów.

Rzym to swego czasu jeden z najdroższych seriali w historii.  Scenografia, kostiumy – wszystko zostało zrobione z rozmachem i precyzją. Nie tylko w warstwie wizualnej. Wiadomo, że na potrzeby scenariusza pewne rzeczy zostały przemilczane, pewne dodane, ale i tak mimo wszystko udało się skonstruować dość wierny i spójny obraz miasta z tego okresu. Mówiąc o walorach wizualnych, w wypadku tego serialu tym razem to Panie będą miały większą przyjemność z patrzenia w ekran. To były ewidentnie męskie czasy, więc na ekranie aż roić się będzie od posągowych męskich sylwetek bardzo przyjemnych dla oka 🙂 Pięknych Pań jednak nie zabraknie, choć będą w zdecydowanej mniejszości 🙂

Świetnie zostały narysowane sylwetki bohaterów. Wszyscy są wyjątkowi, a gra aktorów tylko ubarwia ich rys psychologiczny – warto powiedzieć, że w Rzymie aż roi się od pierwszorzędnych brytyjskich aktorów teatralnych.  Tak sobie myślę, że ten serial nie ma słabych punktów. Może oprócz jednego. Powstały tylko dwa sezony. Nie wiedzieć czemu, oglądalność drugiej serii (a wcale nie był gorszy) drastycznie spadła, co przy kolosalnych kosztach produkcji zadecydowało o zaniechaniu produkcji…

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: