Greckichorzaczynaspiewac's Blog


Gabrielle, reż. Patrice Chereau, 2005, Francja/Niemcy/Włochy
Marzec 1, 2010, 9:35 pm
Filed under: Uncategorized

Wydają się być szczęśliwym małżeństwem. Wydają przyjęcia i trzymając się za ręce prowadzą dystyngowane rozmowy ze swoimi równie dystyngowanymi gośćmi. Są dojrzali i wysoko sytuowani. Jednak pewnego dnia on znajduje kartkę, na której ona piszę iż zostawia go dla innego mężczyzny.  Ale po paru godzinach wraca… Rozpoczyna się burzliwa wiwisekcja idealnego, pozornie, małżeństwa…

Znacie Chereau – to jegomość od Intymności – tego naturalistycznego filmu o dwójce nieznajomych, którzy spotykają się ze sobą na seks nie wiedząc o sobie nic a nic.  W tym filmie reżyser zrezygnował z konwencji naturalistycznej na rzecz stylizowanego dramatu kostiumowego. I w zasadzie dostalibyśmy kolejną historię, jakich mnóstwo, gdyby nie fakt iż dla mnie formalnie jest to film zupełnie nowatorski.

Można rzec, że Gabrielle to starodawny film nakręcony w nowoczesny sposób. Tak jak zmieniają się nastroje i uczucia bohaterów, tak zmieniają się kolory. Słowa zastępują napisy, czasami dialogi zanikają a tylko muzyka komentuje sytuację. Montaż zresztą też nie jest stosowny do epoki. Dość niespotykane i niepopularne zabiegi.

No i oczywiście nie sposób nie wspomnieć o, moim zdaniem, głównym atucie tego filmu, czyli Isabelle Hupert. To kobieta kameleon, chociaż w obrębie jednej szufladki – kobiet zimnych, wyniosłych i niepokojących. W Gabrielle wcieliła się w żonę, w której dawno zgasł ogień miłości i która powraca nie z miłości, a z chęci zemsty, choć nie w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Co na to jej mąż? Czy zniesie tę torturę?

Dobry, trzymający w napięciu dramat zaserwowany w niekonwencjonalny sposób. Ze względu na to okrucieństwo i temperatury mimo, że wysokie to jednak z gatunków chłodnych daje 4+.

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s%d blogerów lubi to: