Greckichorzaczynaspiewac's Blog


Mroczny przedmiot pożądania, reż. L. Bunuel, 1977, Francja/Hiszpania
Lipiec 29, 2009, 11:27 am
Filed under: Uncategorized

Pewien jegomość w obliczu zagrożenia terrorystycznego chcę czym prędzej opuścić Sewillę. Gdy wsiada do pociągu na peronie pojawia się atrakcyjna niewiasta, która wzbudza w mężczyźnie gniewne uczucia, które zmroczny przedmiot kolei doprowadzaja do tego, iż wylewa on na jej głowę wiadro wody krzycząc aby zostawiła go w spokoju. Po tym incydencie,  kiedy uspokojony mości się na swoim miejscu w przedziale Mathieu zaczyna snuć opowieść, która zmierza do wyjaśnienia tego peronowego incydentu…

Jeżeli każdy z filmów Bunuela traktujemy jako sen, to ten film jest snem mężczyzny którzy marzy o posiąściu kobiety, ale zawsze kiedy jest u celu dzieje się coś co odciąga zaznanie chwili rozkoszy. Znacie to na pewno ze swoich marzeń. Do tego to film o manipulacji i wyzysku jaki moze zgotowac kobieta naiwnemu i zafascynowanemu nią męzczyznie.

No i co tu wiecej mozna napisać o takim klasyku.  Może pozwolę sobie dać radę samego Mistrza, aby nie racjonalizować jego filmów. Jestem w trakcie czytania jego wspomnień i wierzcie mi, że wiele tropów które podczas oglądania tego filmu (choćby np. ten z lnianym workiem, który pojawia się na plecach i w rękach różnych osób) może się wydawać żę coś znaczą, jest  po prostu surrealistycznymi pomysłami kończącymi się slepą uliczką.

Mistrzowi za całokształt 6 🙂

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: