Greckichorzaczynaspiewac's Blog


Kłopotliwy człowiek, reż. J. Lien, 2006, Islandia/Norwegia
Kwiecień 10, 2009, 8:15 am
Filed under: ze movies

Film rozpoczyna dość zagadkowa scena, w której to około 40-letni facet stoi na peronie a obok klopotliwyniego całuje sie młoda para. Całuje sie dosc specyficznie, bo obydwoje maja otwarte oczy,  każde z nich patrzy w inną stronę i ma się wrażenie, żę biorą udział w jakimś konkursie na najdłuższy,najbardziej  intensywny a zarazem beznamiętny pocałunek. Przejeżdza metro. Jedno, drugie,  facet skacze.

Krok wstecz. Na środku pustkowia pojawia sie autobus. Aubotbus wiezie jednego pasażera. To nasz bohater, którego spotkaliśmy na stacji metra.  Z autobusu przesiada się do samochodu, który wywozi go do jakiegoś miasta.  Tam mężczyzna rozpoczyna prace księgowego w jakiejś firmie zajmującej się nie wiadomo czym.  Z każdą chwilą okazuje sie, ze Andreas trafił do bardzo dziwnego miejsca: ludzie sa życzliwi, ale bez cienia empatii czy tez innych uczuć; jedzenie nie ma smaku, seks jest beznamiętny, w wolnym czasie urządza się mieszkania, lub rozmawia o tym; a każda próba wydostania się z tego miejsca  spełza na niczym.  Ratunkiem wydaje się być spotkanie pewnej osoby, u której w suterenie znajduje się szczelina, z której dobiega muzyka oraz atrakcyjny zapach…

Bardzo ciekawy to film.  Przedewszystkim przez klimat, ktory umiejetnie został zbudowany przez oczywiscie scenariusz, precyzyjne zdjęcia jak z reklamy, brak muzyki i oszczedna gre aktorow. Jest też trochę makabry i przewrotnie powiem,  że jedynie te sceny jakoś tak tętnią życiem 😉 Ciekawie się to oglądało, choc przyznaje, troche dłużył mi się ten film.

Mądrzy ludzie z recenzji piszą iż jest to orwellowska lub huxleyowska wizja norweskiego znudzonego społeczeństwa. Dla mnie to troche metafora pracy w korporacji, która otacza nad Tobą pozorny parasol bezpieczeństwa. Do momentu.

No i jest to kolejny przykład na to, że inni potrafią a Polacy nie.  Zróbcieże coś w końcu z tym polskim kinem, bo ja wychodzę…

4+

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: